YALI MH. 6523 SK. NO:32/A K:6 D:A604 Karşıyaka İZMİR Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00 0 232 999 42 30

Manuel Terapi

 

Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makine kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapi de uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel terapi sayesinde, eklemlerdeki, blokaj olarak adlandırılan hareket kısıtlılığını, "belim tutuldu", "sırtım ağrıyor" gibi sık karşılaştığımız şikayetler, mobilizasyon, manipülasyon, miyofasyal ve tetik nokta gibi tekniklerle hızlı ve ağrısız olarak giderilir. Çoğu insanın ilk aklına gelen omurgada ki kütletme sesleri olsa da manuel terapinin bundan daha fazlası olduğu bilinmelidir. Kütletme diye bilinen işlem, manipülasyon manevrası uygulanan tekniklerden sadece bir tanesidir. Uygulamalarda hedef, ağrıya sebep olan kasları gevşetip, eklemin hareket kabiliyetini geri kazandırmaktır.

Manuel Terapi kimlere uygulanabilir?

Manuel terapi, bazı kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan, eklem rahatsızlıkları olan kişilerin başvuracağı bir yöntemdir. Bu rahatsızlıklar kişide ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişikliğine neden olabilir. Manuel terapi, hastanın acı çekmeden daha doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliğini arttırmak, kuvvetlendirmek ve kas gerginliğini azaltmak için kullanılır.

Manuel terapi de kullanılan teknikler:

·        Mobilizasyon

·        Manipülasyon

·        Masaj teknikleri

·        Tetik nokta tedavisi

·        Miyofasyal germe

Manuel terapi hangi hastalıklar için uygundur?

  • Omurga Problemleri: Bel, boyun fıtığı, bel   kayması, boyun düzleşmesi, faset eklem sorunları.
  • Miyofasyal Ağrı Sendromu (Kulunç ağrısı)
  • Boyuna Bağlı Baş Ağrısı
  • Kırık Sonrası (Limitasyon açma)
  • Omuz Problemleri: Donuk Omuz, Impingement (sıkışma) Sendromu, Kas yırtıkları.
  • Dirsek Problemleri: Tenisçi / Golfçü Dirseği
  • El Bileği Problemleri: Karpal Tünel Sendromu, Dupuytren Kontraktürü (el cildi altındaki fibroz dokuda oluşan kalınlaşma sonucu parmaklarda şekil ve işlev bozukluğu)
  • Kalça Problemleri: Priformis Sendromu (Priformis kasının siyatik sinirine basısı sonucu oluşan patolojik durum), Kalça Çıkığı, Koksartroz (Kalça kireçlenmesi),
  • Diz Problemleri: Ön/Arka Çapraz Bağ Yırtıkları, Kondropati (Kıkırdak hasarı), Menisküs Yırtıkları
  • Ayak Bileği Problemleri: Topuk Dikeni, Tarsal Tünel Sendromu, Halluks Valgus (Ayak başparmağı deformasyonu)

gibi sorunların giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.